Daum - szkło inspirowane naturą

Daum – szkło inspirowane naturą

 

Szkło Daum to marka francuskiej manufaktury szkła, która specjalizuje się w produkcji ręcznie dmuchanych szklanych przedmiotów dekoracyjnych i artystycznych. Firma została założona w 1878 roku przez Jean Daum i jego synów, którzy zaczęli eksperymentować z technikami wytwarzania szkła, aby stworzyć unikalne i piękne dzieła sztuki.

Szkło Daum jest znane z wykorzystania techniki "pâte de verre”, co w języku francuskim oznacza "szkło pastylkowe". Metoda ta polega na wytwarzaniu szklanych obiektów poprzez wypełnianie formy szklaną pastą, wykonaną z rozpuszczonego szkła i specjalnych dodatków, takich jak pigmenty lub metaliczne proszki. Następnie formę wypełnioną pastą umieszcza się w piecu, gdzie materiał stopniowo topnieje, tworząc trwałe i piękne wyroby szklane.

Technika pâte de verre była stosowana już w starożytności, ale to w XIX wieku stała się ona szczególnie popularna we Francji, gdzie firma Daum przyczyniła się do dalszego rozwoju tej metody. Od tego czasu technika ta stała się synonimem francuskiego rzemiosła szklarskiego i do dzisiaj uważana jest za jedną z najtrudniejszych i najpiękniejszych technik wytwarzania szkła.

Firma Daum jest jednym z najważniejszych przedstawicieli tej techniki. Dzięki zastosowaniu tej metody firma tworzy niezwykłe i niepowtarzalne wyroby szklarskie, które wyróżniają się na tle innych produktów. Zastosowanie pasty szklanej pozwala na tworzenie szkła o nieregularnych kształtach i intensywnych kolorach, co jest trudne do osiągnięcia przy użyciu innych technik produkcyjnych. Wśród najpopularniejszych produktów znajdują się wazy, misy, lampy, paterki, wazony, rzeźby i figurki zwierząt. Każdy z tych wyrobów jest unikalny i wykonany z najwyższą starannością, co czyni je prawdziwymi dziełami sztuki.

Charakterystyczną cechą szkła Daum jest jego intensywny kolor, który uzyskiwany jest dzięki zastosowaniu specjalnych pigmentów i technik barwienia. Wzory i motywy, które pojawiają się na szkle, często nawiązują do natury i roślinności, co dodaje im dodatkowego uroku i elegancji. Szkło Daum jest cenione przez kolekcjonerów i miłośników sztuki na całym świecie. Wiele z jego dzieł znajduje się w muzeach i galeriach sztuki, a także w prywatnych kolekcjach. Produkty tej marki są symbolem luksusu, elegancji i wysokiej jakości wykonania.

21.04.2023 15:36

Powiązane produkty

  • Szklany wazon Verone Daum

    Pekaty wazon na stopie z Daum serii Verone. Przedmiot wykonany z delikatnego francuskiego szkla. Seria pochodzaca z lat 70 XX wieku. Wazon w bardzo dobrym stanie.

    399,00 zł 


Napisz komentarz

Wpisz następujące znaki w polu tekstowym.

Pola oznaczone * są wymagane.